Hvalsø Tennisklub afvikler Midtsjælland Cup i tennis den 16.juni-17.juni.

Turneringen er for tennisspillere, der er medlemmer af en tennisklub beliggende i enten Lejre Kommune, Holbæk Kommune, Ringsted Kommune, Roskilde Kommune eller Sorø Kommune.


PROGRAM

Hvalsø Tennisklub byder velkommen til Midtsjælland Cup 2018

Spillested:

Alle kampe spilles på grusbanerne i Hvalsø på Skolevej 5 (bagved Hvalsøhallen).
I tilfælde af regnvejr vil kampene blive afviklet i Hvalsøhallen som skumtenniskampe.

Bolde:

Hvalsø Tennisklub sørger for bolde til alle kampe.

Turneringsform:

I alle indledende kampe (puljer) spilles kun 1.sæt med normal tiebreak
Finaler og placeringskampe spilles bedst af 3.sæt (Et evt. 3 sæt spilles som supertiebreak til 10)

Præmier:

Præmier til alle deltagere i alle rækker. Derudover lotteri med flotte gevinster begge dage (10 kr. pr. lod)

Præmiesponsorer:

SuperBrugsen Hvalsø
Sagnlandet Lejre
Hvalsø Bio
Hvalsø Apotek
Restaurant Herthadalen
Spar Nord Holbæk
Hvalsø Spisehus
Restaurant Flammen Roskilde
Hvalsø Savværk
ATSE Optik
Frellsen Kaffe
Kirke Såby Forsamlingshus
Herslev Bryghus
Go2fitness
Biggies

Turneringsledelsen:

Søren Kofoed (Hvalsø Tennisklub)
Afbud m.v. skal gives til Søren Kofoed på 40 42 17 43

 

Lørdag den 16. juni:

Seniorrækken: DS:

1) Camilla Gottlieb (Hvalsø)
2) Amelie Busk-Arentsen (Holbæk)
3) Anique Busk-Arentsen (Holbæk)
4) Tine Bøegh-Petersen (Roskilde)
5) Helle Michaelsen (Roskilde)

1 – 2: Kamp 1 (kl.9.00)
3 – 4: Kamp 2 (kl.9.00)
1 – 3: Kamp 5 (kl.9.45)
2 – 5: Kamp 6 (kl.9.45)
1 – 5: Kamp 9 (kl.10.30)
2 – 4: Kamp 10 (kl.10.30)
1 – 4: Kamp 13 (kl.11.15)
3 – 5: Kamp 14 (kl.11.15)
2 – 3: Kamp 17 (kl.12.00)
4 – 5: Kamp 18 (kl.12.00)

HS:

Pulje 1

1) Asger Ougaard (Roskilde)
2) Alexander Kobberø (Roskilde)
3) Søren Kofoed (Hvalsø)

1) – 2): Kamp 3 (kl.9.00)
Taber kamp 3 – Søren): Kamp 7 (kl.9.45)
Vinder kamp 3 – Søren): Kamp 11 (kl.10.30)

Pulje 2

1) Kim Abildgård (Roskilde)
2) Henrik Loft (Hvalsø)
3) Ole Bisgaard (Hvalsø)

1) – 2): Kamp 4 (kl.9.00)
Taber kamp 4 – Ole): Kamp 8 (kl.9.45)
Vinder kamp 4 – Ole): Kamp 12 (kl.10.30)

Kamp om 5-6 pladsen: Kamp 15 (kl.11.15)
Kamp om 3-4 pladsen: Kamp 16 (kl.11.15)
Finalen: Kamp 19 (kl.12.00)

 

Søndag den 17. juni:

Veteran 40+ rækken:

DD (40+ og 60+ slået sammen):

1) Anette Gotlieb / Birthe Petersen (Hvalsø)
2) Solvej Larsen / Kirsten Nielsen (Kirke Hyllinge)
3) Helle Michaelsen / Tine Bøegh-Petersen (Roskilde)
4) Anne Hansen / Lone Bilyk (Gadstrup)

1 – 2: Kamp 1 (kl.9.00)
3 – 4: Kamp 2 (kl.9.00)
1 – 3: Kamp 5 (kl.10.00)
2 – 4: Kamp 6 (kl.10.00)
1 – 4: Kamp 9 (kl.11.00)
2 – 3: Kamp 10 (kl.11.00)

HD:

1) Ole Bisgaard / Hans Sørensen (Hvalsø)
2) Michael Fink / Martin Bellerby Sommer (Tølløse)
3) Kim Abildgård / Jonas Vestermann (Roskilde)
4) Søren Kofoed / Niels Fejer Christiansen (Hvalsø/Gadstrup)

1 – 2: Kamp 3 (kl.9.00)
3 – 4: Kamp 4 (kl.9.00)
1 – 3: Kamp 7 (kl.10.00)
2 – 4: Kamp 8 (kl.10.00)
1 – 4: Kamp 11 (kl.11.00)
2 – 3: Kamp 12 (kl.11.00)

Har du spørgsmål?

Har du spørgsmål vedrørende Midtsjællands Cup 2018, så kontakt

Søren Kofoed
Tlf. 4042 1743